Atrakcyjne okolice Kłodzka

Kłodzko jest starym miastem, gdzie po ciekawej historii pozostało nam dzisiaj wiele zabytków. Prawa miejskie uzyskało już w okolicach roku 1275. Na dodatek zostało zlokalizowane w malowniczym regionie, który do dzisiaj zachował swój niepowtarzalny charakter. Warto więc przyjechać do Kłodzka, by zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne tej ziemi. By zostać na dłużej, potrzebujemy także znaleźć jakieś miejsce, które zaoferuje nam noclegi. Kłodzko jest największym i najlepiej rozwiniętym miastem całego regionu, dlatego nie ma tu z tym problemu. Na bazę noclegową miasta składa się tu kilka hoteli, hosteli oraz schronisk i ośrodków wczasowych, a także liczne mniejsze obiekty, tj. pokoje gościnne, prywatne kwatery czy gospodarstwa agroturystyczne [meteor-turystyka.pl/noclegi,klodzko,0.html].

Kotlina Kłodzka to jednak nie tylko Kłodzko, więc jeśli dysponujemy samochodem, to powinniśmy wybrać się także na dzień lub dwa w okolicę i zapoznać się z atrakcjami turystycznymi w okolicy. Jeśli nie mamy samochodu, to i tak do części z nich trafimy łatwo busami albo pociągiem. Warto wybrać się Kletna. Tam czeka na nas Jaskinia Niedźwiedzia, będąca przez wielu określana jako najpiękniejsza polska jaskinia. Nic dziwnego, bo zachowała się tu do dzisiaj wspaniała szata naciekowa (stalaktyty, stalagmity, perły jaskiniowe i inne). Trasa turystyczna ma tu około 350 metrów długości i przystosowana jest do ruchu turystycznego, zwiedzić ją mogą bez problemu także osoby niepełnosprawne.

By dowiedzieć się czegoś więcej o historii naszego globu, można zajść do Muzeum Ziemi w Kletnie, które mieści się nieopodal. Założone zostało przez geologa Arnolda Niziołka i każdego roku wzbogaca się o nowe eksponaty. Zobaczymy tu kolekcję minerałów, skał i skamieniałości. Znajdziemy też skamieniałe jaja dinozaurów z Chin oraz ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich. Obok muzeum znajduje się także Park Jurajski, ulubione miejsce dzieci. Prezentowane są tutaj modele zwierząt, które zamieszkiwały naszą planetę przed milionami lat. Miłośnicy geologii powinni się wybrać także w Góry Stołowe, które znajdują się niedaleko Kłodzka. Swą nazwę zawdzięczają płaskim, szerokim szczytom, które z daleka sprawiają wrażenie idealnie równej powierzchni. W niektórych miejscach widok z krawędzi szczytów sięga kilkuset metrów w dół, gdyż zbocza bywają prawie pionowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>