Augustów stolicą wakacyjnego Podlasia

Gdańsk króluje nad morzem, Zakopane w górach a Mikołajki wciąż walczą z Mrągowem o pierwszeństwo na Mazurach… a jak wygląda sytuacja na Podlasiu? Wbrew pozorom ten północno-wschodni fragment Polski ma ogromne znaczenie dla ruchu turystycznego w kraju. Rok rocznie na tamtejszych jeziorach rozkwita ruch żeglarski, a Augustów notuje coraz większą ilość odwiedzin. Polacy mają już dość wyświechtanych i niemodnych wakacji w tym samym miejscu, więc na cel swoich letnich wypraw wybierają właśnie jeziora w Puszczy Augustowskiej.

Atrakcja za atrakcją

Kiedy przyjedziemy już na miejsce i rozpakujemy swoje plecami i walizki, mamy do wyboru naprawdę wiele różnych atrakcji związanych z samym miastem, jak i okolicami. W Augustowie znajduje się kilkanaście zabytkowych budynków, w tym XIX wieczne kościoły, a w bezpośrednim sąsiedztwie miasta leży Kanał Augustowski, również wpisany na listę zabytków przyrodniczych. Baza noclegowa pozwala na swobodne spędzenie tu nawet kilku tygodni bez przerwy, dlatego jeśli trafi się jakiś pochmurny lub deszczowy dzień, którego nie da się spędzić na plaży lub na jeziorze, można się też wybrać na wycieczkę do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów Białegostoku. Popularnym celem turystów jest również granica: zarówno z Białorusią, jak i z Rosją, a „pamiątką” najczęściej kupowaną okazuje się tani alkohol.

Coś dla żeglarzy

Oczywiście atrakcyjne zakupy czy bliskość Białegostoku nie są jedynymi i głównymi atrakcjami Augustowa. Wciąż prym wiodą okoliczne jeziora, które połączone są kanałami i śluzami, dzięki którym można się między nimi swobodnie poruszać bez konieczności zmieniania jachtu albo żaglówki. Przyjeżdżając na Podlasie i rezerwując noclegi w Augustowie warto zadbać o to, aby nasze miejsce noclegowe znajdowało się jak najbliżej jezior. Można w tym celu skorzystać z ofert hoteli i pensjonatów (zobacz noclegi w Meteorze) albo osób prywatnych, wynajmujących turystom pokoje w swoich domach. Dla prawdziwych miłośników żeglarstwa przygotowana jest nawet specjalne oferta noclegowa na samych łodziach. Właściciele żaglówek wypożyczają koje turystom, którzy mogą nie tylko nocować na wodzie, ale i odbyć w ten sposób kilkudniowy nawet rejs po okolicznych jeziorach. W cenę takiego pokoju najczęściej wliczone jest również wyżywienie i opieka przewodnika. Nierzadko za dodatkową opłatą można przy okazji zrobić specjalistyczny kurs żeglarski i otrzymać uprawnienia do pływania po polskich wodach.

One comment

  1. Natka pisze:

    Jedyne co mi się tam nie podobało to nadmiar atrakcji bo nie starczyło mi urlopu, na ogarnięcie tego wszystkiego :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>