Kaliskie kościoły

Kalisz (Facebook) jest jednym z najstarszych miast, a przy okazji największym w swojej okolicy oraz całym województwie. Przybywają tu co roku licznie turyści, których przyciągają do miasta atrakcje turystyczne związane z jego historią. Miasto jest także organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych i sportowych, a dodatkowo znajdziemy w nim wiele terenów zielonych – jest tu więc wszystko to, czego wymaga się od dużego miasta.

Bez względu na cel naszej podróży, jeśli zostajemy tu na dłużej, to na pewno znajdziemy odpowiednie dla siebie noclegi (baza Meteor). Kalisz ma bardzo bogatą ofertę bazy noclegowej. Znajdziemy tu hotele, hostele czy motele, a także liczne pokoje gościnne i prywatne kwatery. W mieście znajdziemy też liczne kawiarnie i restauracje, gdzie możemy przysiąść po zwiedzaniu i odpocząć.

Zwiedzając Kalisz warto zwrócić uwagę na tutejsze świątynie. Na kaliskiej starówce znajduje się na przykład kościół p.w. świętego Wojciecha i świętego Stanisława Biskupa. Należy on do większego kompleksu jezuickiego. Zbudowany został w latach 1592-1597. Dzisiaj mieści się w nim kościół garnizonowy, ale był też czas, że świątynia była w rękach kościoła ewangelickiego. W wieży kościoła garnizonowego mieściło się pierwsze obserwatorium astronomiczne w Polsce, które powstało tam w 1613 roku.

Na ulicy Śródmiejskiej zlokalizowany jest natomiast kościół świętego Józefa i świętego Piotra. Powstał on w XVII wieku – między rokiem 1665 a 1673. Służył franciszkanom, a później siostrom nazaretankom. Przy świątyni dobudowano w kolejnym wieku kaplicę, gdzie do dzisiaj zachowała się barokowa polichromia. Wewnątrz kościoła znajdują się ołtarze oraz chór wykonane w stylu rokoko, a także obrazy z baroku, przedstawiające m.in. świętą Marię Magdalenę, świętego Piotra Apostoła czy świętego Dydaka. Inną ciekawą budowlą, którą warto zobaczyć jest kościół rektoralny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na ulicy Stawiszyńskiej. Zbudowany został w latach 1592-1622 dla bernardynów, a obecnie służy jezuitom. Jest to przykład późnego stylu renesansowego z wnętrzami reprezentującymi późny barok i styl rokoko. We wnętrzu świątyni znajdują się liczne elementy wyposażenia, z których najważniejszy jest obraz Jezusa Miłosiernego. Z tego powodu kościół stał się sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego. Warto zobaczyć też inne kościoły, m.in. katedrę świętego Mikołaja Biskupa czy bazylikę kolegiacką Wniebowstąpienia NMP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>