To, co naprawdę liczy się dzisiaj, to identyfikacja sektorów, które najlepiej poradzą sobie z generowaniem długoterminowych, zrównoważonych zysków. W ramach tej idei proponujemy cztery obszary biznesowe, które warto śledzić, zarówno jako przedsiębiorca.
Inteligentna mobilność
Rynek motoryzacyjny boryka się z bardzo słabymi wynikami. Szczyty osiągnięte w globalnych rejestrach w 2017 roku nie wydają się osiągalne, według konsensusu, co najmniej do 2025 roku.Mimo to elektryfikacja floty samochodowej nabiera tempa, a przemysł komponentów przygotowuje się na duże zmiany. W przypadku niektórych części samochodowych nastąpi spadek, a w przypadku innych gwałtowny wzrost.
Po pierwsze – elektryfikacja. Wszystkie produkty, które pozwalają producentom zmniejszyć emisje i spełnić surowe cele w zakresie CO2 przy rozsądnych kosztach, oferowałyby interesujący zysk. Ciekawostką jest prognoza wskazująca, że pojazdy z czystym napędem spalinowym przestaną być sprzedawane w Europie w 2025 r., a pojazdy typu plug-in będą atrakcyjne tylko przez krótki okres, w porównaniu z przeciętną hybrydą o napięciu od 12 do 48 V, która będzie stanowić duży atut do końca tego dziesięciolecia.
Po drugie – warsztaty samochodowe. 1,1 miliarda samochodów na drogach wymaga serwisowania. Części są bardziej opłacalne niż produkcja i nic się w tej kwestii nie zmieni. Tak więc ekspozycja na rynek wymiany części może złagodzić spadek przychodów związany z przejściem na elektryfikację.
Zaawansowana medycyna
Niektórzy analitycy postrzegają medycynę jako jeden z obszarów, w którym europejskie firmy mogą mieć pewną dominację rynkową, jako że obszar ten stanowi 22% firm w indeksie MSCI AC World Medtech. Chociaż europejskie nazwy nie należą do największych (około 12% kapitalizacji rynkowej), oferują wiele możliwości dla inwestorów.
Według danych MedTech Europe działalność gospodarczą w europejskich firmach z branży medycznej prowadzi 27 000 przedsiębiorstw, z czego 95% to firmy małej lub średniej wielkości. Podstawy branży medycznej pozostaną silne przez cały czas trwania pandemii.
Wśród wielkich możliwości dla medycyny są środki zapobiegawcze, aby uniknąć zarażenia wirusem. Pamiętajmy, że Europa jest w dużym stopniu uzależniona od chińskiej produkcji masek i środków ochrony osobistej.
Ważne jest również, aby skupić się na telemedycynie, która została zyskała na popularności przez pandemię. Zakłada się, że trend ten utrzyma się po obecnym kryzysie, biorąc pod uwagę niski poziom cyfryzacji w branży medycznej. Dokładniej rzecz ujmując, nowe urządzenia do zdalnego monitorowania są wielką szansą. Lekarze mogą jednak potrzebować mniej sprzętu, jeśli będą korzystać z telemedycyny, co może mieć negatywny wpływ na wielkość sprzedaży w niektórych sektorach.