Co powinien wiedzieć nowicjusz na rynku kryptowalut?

Aby wejść na giełdę, trzeba zostać klientem brokera. Umożliwi to inwestorowi kupowanie i sprzedawanie papierów wartościowych.

Broker zajmuje się większością niuansów organizacyjnych, zapewniając użytkownikom łatwy dostęp do instrumentów inwestycyjnych. Rynek kryptowalut jest obsługiwany w innym formacie, co wymaga od inwestora większego zanurzenia w branży.

Rynek kryptowalut a klucze prywatne

Przy pierwszym użyciu portfela kryptowalutowego musisz zrozumieć, że działa on z dwoma rodzajami kluczy — publicznym i prywatnym. Klucz prywatny to klucz, który jest używany do podpisywania transakcji. To właśnie ten klucz nigdy nie powinien być udostępniany osobom trzecim, ponieważ mogą one wykorzystać go do uzyskania dostępu do środków przechowywanych w portfelu.

Przed wyborem portfela do przechowywania swoich cyfrowych aktywów należy rozważyć jeszcze jedną ważną rzecz: system przechowywania kluczy prywatnych. Niektóre portfele, takie jak Metamask, przechowują klucze prywatne tylko na urządzeniu użytkownika. Z drugiej strony, większość portfeli internetowych (i giełd kryptowalut) woli przechowywać klucze prywatne na własnych serwerach. Stwarza to dodatkowe ryzyko, ponieważ hakerzy często celują w portfele internetowe kryptowalut, aby wejść w posiadanie środków użytkowników.

Praca z wymianami i kryptowalutami

Oprócz tradycyjnych scentralizowanych platform handlowych (CEX), na rynku kryptowalut istnieją również zdecentralizowane giełdy (DEX), które w zupełnie inny sposób podchodzą do zawierania transakcji. Scentralizowane platformy przechowują kryptowaluty użytkowników i działają jako pośrednik w transakcjach aktywów. Aby rozpocząć handel na scentralizowanej giełdzie, kryptowaluta musi zostać przelana na konta platformy. Po tym fakcie użytkownik nie ma praktycznie żadnej kontroli nad swoimi środkami, ponieważ są one przechowywane pod adresami platformy handlowej.

Zdecentralizowane giełdy stosują inny algorytm działania i nie przechowują kryptowaluty użytkownika. Takie giełdy można porównać do serwisu ogłoszeniowego, w którym użytkownicy składają zamówienia na zakup i sprzedaż aktywów cyfrowych, a następnie wchodzą w bezpośrednie interakcje z kupującymi i sprzedającymi, aby sfinalizować transakcje. Ten format zmniejsza ryzyko utraty pieniędzy, jeśli platforma handlowa zostanie zhakowana.

Więcej artykułów o tym jak zarabiać na kryptowalutach i nie tylko znajdziesz w serwisie https://www.bezpodatku.pl/.

Kryptowaluty a phishing

„Lukratywne” oferty od oszustów regularnie pojawiają się w Internecie. Na przykład jeden kryptoinwestor stracił niedawno ponad 1 milion dolarów w bitcoinach, wysyłając je do oszustów, którzy obiecali podwoić jego inwestycję. Oszuści wykorzystali nazwisko Michaela Saylora, znanego w społeczności kryptowalutowej szefa Microstrategy, aby przyciągnąć ofiary. Podobne oszustwa często wykorzystują taki schemat, działając w imieniu znanych osobistości, takich jak Elon Musk, Steve Wozniak i inni.

Wysyłając kryptowalutę do oszustów, praktycznie niemożliwe jest odzyskanie środków, ponieważ jest to specyfika działania blockchain. Wszyscy kryptowaluty mają równe prawa, a w sieci nie ma administratora, który może anulować transakcje lub zawiesić ich wykonanie.

biznesmen Poprzedni post Marketing internetowy- 5 powodów, dla których warto się go nauczyć!
Następny post Jakie różne podatki musi płacić każdy polski przedsiębiorca?