Czym tak naprawdę jest franczyza?

Franczyza to model biznesowy, w którym osoba fizyczna lub firma pozwala innej firmie działać pod swoim nazwiskiem. Istnieje wiele korzyści z bycia właścicielem franczyzy, w tym bycie bardzo lukratywnym modelem biznesowym i odnoszenie dużych sukcesów pod względem wzrostu. Minusem franczyz jest to, że mogą być nieco trudne do ustanowienia.
Franczyzy istnieją już od dłuższego czasu. Są uważane za jeden z najbardziej udanych modeli biznesowych na świecie. Istnieje kilka rodzajów franczyzy, ale zanim się do tego zabierzesz, dobrze byłoby dobrze zrozumieć, czym jest franczyza.

Na czym polega franczyza?

Jest wiele korzyści z bycia właścicielem franczyzy. Franczyzy są również znane z tego, że odnoszą duże sukcesy pod względem wzrostu. Dzieje się tak, ponieważ franczyzy zapewniają operatorom franczyzowym wysoki stopień autonomii i swobody. To pozwala im stworzyć unikalny punkt sprzedaży dla firmy, który może być niezwykle korzystny. Minusem franczyz jest to, że mogą być nieco trudne do ustanowienia. Dzieje się tak dlatego, że franczyzodawcy muszą być bardzo ostrożni w doborze franczyz, które pozwalają działać pod swoim nazwiskiem.

Franczyzy można znaleźć praktycznie w każdej branży, w tym w handlu detalicznym, gastronomii, transporcie, opiece zdrowotnej i bankowości. Franczyza oferuje wiele korzyści zarówno dla franczyzodawcy (firmy, która jest właścicielem i operatorem franczyzy), jak i franczyzobiorcy (osoby lub firmy, która kupuje franczyzę). Najbardziej oczywistą korzyścią dla franczyzodawcy są niższe koszty ogólne. Typowa restauracja McDonald’s zawiera sprzęt wart około 2 miliony dolarów, ale potrzebuje tylko 500 000 dolarów na obsługę każdego roku — ułamek tego, co kosztowałoby, gdyby McDonald’s samodzielnie prowadził wszystkie swoje restauracje.

Odwiedź nas również Na Gieldzie i wyposaż się w wiele profesjonalnych porad na temat finansów i świata biznesu.

Wady i zalety franczyzy

Istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy dobrze jest, aby ktoś założył własną franczyzę. Niektórzy uważają, że jest to bardzo ryzykowna propozycja i że istnieje szereg wad związanych z tego typu modelem biznesowym. Inni uważają, że korzyści płynące z franczyzy sprawiają, że warto ryzykować. Ostatecznie decyzja o rozpoczęciu franczyzy sprowadza się do wielu czynników, w tym osobistej sytuacji finansowej jednostki i poziomu przedsiębiorczości.

Poprzedni post Technologia i automatyzacja to Twoi przyjaciele w prowadzeniu firmy
Następny post 5 biznesów związanych z branżą wesel